חדשות ואירועים

האחרוּת וההיכרוּת

בסוף נובמבר יצאו משתתפי תכנית מנדל למנהיגות מקומית בבאקה אל גרבייה לסיור שחתם את יחידת הלימוד האחרוּת וההיכרוּת. מטרת הסיור הייתה לספק נקודת מבט חווייתית ובלתי אמצעית עם סוגיית ה"אחר", הן בהקשרה של תופעת הפליטות והן ברובד הפיזי – לקויי ראייה. הסיור היווה הזדמנות לבחון את עולם המושגים שהעמיתים נחשפו אליו בחודש הראשון של התכנית, ולהרהר בתקפותם של מושגים אלו בחיים הממשיים.

במסגרת הסיור, שנערך ב-27.11.14, ביקרה הקבוצה במרפאה הציבורית של ארגון רופאים לזכויות אדם והכירו את עבודתו החשובה של הארגון עם מהגרי עבודה ופליטים בדרום תל אביב. במוקד לפליטים ומהגרים נפגשה הקבוצה עם פליט בשם עוסמאן, שנמלט על נפשו – ראשית ממולדתו סודאן, ולאחר מכן מכנופיות פורעי חוק בסיני. עוסמאן תיאר מסכת טרגית של סבל ועינויים, ואת שאיפתו היומיומית להתאחד עם אשתו ובתו שנשארו בסודאן.

לאחר מכן ביקרה הקבוצה במוזיאון הילדים הישראלי בחולון, לפעילות דיאלוג בחשכה – התנסות בת שעה אחת שבמהלכה חווים המשתתפים את חייו ואתגריו של אדם עיוור באמצעות הליכה בעלטה מוחלטת במבוך, עם סיוע והדרכה של אדם עיוור. הביקור במוזיאון, סיפרו העמיתים, השאיר בהם חותם עמוק ומשמעותי.