חדשות ואירועים

למידת מקום: נשים במרחב הציבורי

​ב-19.2.15 החלו עמיתי תכנית מנדל למנהיגות מקומית בבאקה אל-גרבייה סדרת סיורים ברחבי העיר במסגרת היחידה למידת מקום. הסיור הראשון הוקדש כולו לנושא הנשים במרחב הציבורי, תוך בחינת האתגרים הייחודים של הנשים בחברה הערבית בישראל בכלל ושל נשות העיר באקה אל-גרבייה בפרט, וכן שאלת ההזדמנויות לשינוי מעמדן של הנשים בעיר. את תוכני הסיור גיבשו בהשקעה רבה שלוש מע​מיתות התכנית – אלמאס גנאים, היבה מג'אדלה ומרווה מג'אדלה-בדראן.

היום נפתח בסקירה מקיפה שהציגו מארגנות הסיור על מצב הנשים בחברה הערבית, תוך התמקדות בתחומי ההשכלה והתעסוקה. אחר כך יצאו חברי הקבוצה לביקור במועצת הנשים בעיר ונחשפו לפעילותן של הנשים במועצה. ראש העיר, מורסי אבו-מוך, סיפר על ייסודה של מועצת הנשים והתייחס לתכנית המנהיגות בעיר: "תכנית מנדל חשובה לכל אחד מהמשתתפים ברמה האישית, והאתגר הגדול הוא למנף את ההשפעה האישית להשפעה על העיר", אמר.

יום הסיור נחתם בביקור של הקבוצה בבית החם, שהוקם כמוסד תומך לנערות שמשפחתן נקלעה למצוקה כלכלית. למיס מג'אדלה הציגה סקירה מקיפה על המקום ועל אפשריות התעסוקה וההשכלה שהוא מציע לנערות אלו. 

​הסיורים המתוכננים לקבוצה בשבועות הקרובים במסגרת סדרת הסיורים בעיר יעסקו בהיבטים שונים של  המרחב הציבורי: דת ומודרנה, סביבה וקיימוּת, נוער וצעירים. כל סיור מאורגן על-ידי קבוצת עמיתים שלומדים את הנושא ומתכננים את הסיור בהדרכתה של המתכננת החברתית, חגית נעלי-יוסף.