סגל, צוות וסגל אורח

מנהלים

מיקי נבו

מנהל מרכז מנדל למנהיגות בצפון

מיקי נבו, איש חינוך ויזם חברתי, מנהל את מרכז מנדל למנהיגות בצפון מאוגוסט 2020. לפני כן היה מנהל תוכנית מנדל למנהיגות נוער במכון מנדל למנהיגות במשך חמש שנים. מיקי הוא בעל ניסיון עשיר של כעשרים וחמש שנות יזמות וניהול בשדה החינוך והחברה. הוא ניהל את בית הספר העל-יסודי משגב , הקים וניהל את פעילות החינוך של ארגון IVN ביישובי הפריפריה החברתית בצפון הארץ, הקים וניהל את מרכז מעשה, הפועל לקידום מוֹבּיליוּת חברתית-כלכלית באמצעות מסגרות התנדבות לצעירים מן הפריפריה החברתית בישראל, כיהן כסמנכ"ל בכיר למחקר ופיתוח בקרן רש"י והקים וניהל את ארגון "לחיות יחד". על פעילות מרכז מעשה זכה מיקי בפרס כנס שדרות, בפרס יושב ראש הכנסת לאיכות חיים ובתואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב. השכלתו האקדמית של מיקי כוללת תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני בנוירוביולוגיה – שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מיקי הוא בוגר מחזור ד' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


דפי בירן זינגר

מנהלת תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון

דפי היא המנהלת של התוכנית האזורית במרכז מנדל למנהיגות בצפון. דפי ייסדה וניהלה את ארגון שותפויות אדמונד דה רוטשילד – ארגון העוסק בפיתוח מנהיגות צעירים לקידום שוויון הזדמנויות, צמצום פערים וטוב משותף באמצעות מתן כלים, התנסות ועשייה. כמו כן ניהלה את ארגון שגרירי רוטשילד – תוכנית מנהיגות לצעירים נבחרים מהפריפריה. במשך שנים עסקה בניהול במכון ברנקו וייס במגוון תוכניות, כולל תכנון וניהול ארגוני-פדגוגי של כלל התוכניות לתלמידים ולמורים. בעבר עבדה כמורה להוראת עברית באולפנים. לדפי תואר ראשון ושני בניהול בחינוך מאוניברסיטת חיפה, והיא בעלת הסמכה בתחום האימון האישי מהטכניון.


ספא גארב

מנהלת תוכנית מנדל למנהיגות חברתית

ספא היא חברת סגל והמנהלת של התוכנית החברתית במרכז מנדל למנהיגות בצפון. היא בעלת ניסיון של יותר מעשרים שנה בייעוץ ארגוני, הנחיית קבוצות מומחים-משפיעים בתחומים שונים, וניהול יוזמות ותהליכים להרחבת שוויון הזדמנויות בתעסוקה בתוך ארגונים וברמה הארצית. בעבר שימשה כראש תחום תעסוקה בג'וינט ישראל והובילה הקמה ופיתוח של שירותים חברתיים ליציאה ממעגל העוני באמצעות שילוב וקידום בתעסוקה. לספא תואר ראשון במתמטיקה ויחסים בינלאומיים מאוניברסיטת חיפה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת תל אביב.


נגה גיל בשיא

מנהלת תוכנית מנדל למנהיגות בשירות הציבורי

נגה היא המנהלת של התוכנית למנהיגות בשירות הציבורי במרכז מנדל למנהיגות בצפון. בעשור האחרון שימשה כמנהלת אגף חינוך וקהילה במועצה האזורית עמק המעיינות. במסגרת תפקידה הקימה את האגף (הכולל את מחלקות החינוך, הרווחה, המתנ"ס והתחבורה), בנתה אסטרטגיה לחינוך לעשור הקרוב, ועסקה ביישומה תוך שיתוף מגזרים שונים בפעילות לקידום החינוך והקהילה. במסגרת פעילות זו נוצרו שפה אזורית חדשה, יוזמות חינוכיות וקהילתיות רבות, חדשנות חינוכית מגוונת ושיתופי פעולה מיוחדים באזור, בין בתי הספר, ועם ארגונים ומוסדות אזוריים. לפני כן הייתה נגה מנהלת עמיתה בבית הספר העל-יסודי שק”ד בשדה אליהו, וכן סגנית מנהל, רכזת פדגוגית ומחנכת. במגזר החברתי נגה פעילה בתהליכי פמיניזם דתי, ובעברה הייתה פעילה חברתית במסגרת פרויקט של”פ (שמיניסטים לעיירות פיתוח). לנגה תואר ראשון בתלמוד ותואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, והיא בוגרת קורס להכשרת מנהלי בתי ספר ותוכנית עמיתי מעוז.


סגל

ד"ר ליאור אלפרוביץ

חבר סגל

ד"ר ליאור אלפרוביץ הוא מרצה להיסטוריה של אירופה ושל העם היהודי במאה העשרים המתמחה בתולדות השואה והנצחתה בישראל וכן באופני הביטוי החזותי של השואה, בהגות יהודית בשואה ולאחריה ובפסיקה הלכתית ושמירת מצוות בשואה. את עיקר השכלתו האקדמית רכש באוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים להיסטוריה, היסטוריה של עם ישראל, מחשבת ישראל ויחסים בינלאומיים. הוא מחזיק בשני תוארי "מוסמך" – האחד מן החוג להיסטוריה והשני מן החוג למחשבת ישראל. את עבודת הדוקטור חיבר במסגרת לימודיו בחוג להיסטוריה, ועיקרה יחסי ישראל והרפובליקה הפדרלית הגרמנית והשפעתם על עיצוב הנצחת השואה בישראל בשני העשורים הראשונים לקיום המדינה. את השלמת הפוסט-דוקטורט עשה במרכז סטרוכליץ לחקר השואה באוניברסיטת חיפה. כיום הוא משמש כראש המרכז לחקר הביטוי החזותי של השואה בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב. כמו כן הוא חוקר בתוכנית עמיתי שפיגל במכון פינקלר לחקר השואה באוניברסיטת בר אילן, ומלמד במחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל ובמחלקה ללימודים רב תחומיים במכון הטכנולוגי חולון (HIT). ליאור הוא בוגר תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית ומלמד בה כיום.


פרופ' מוטי גולני

חבר סגל

פרופ' מוטי גולני הוא פרופסור מן המניין, היסטוריון וראש המכון לחקר הציונות וישראל ע"ש וייצמן באוניברסיטת תל אביב. עיקר עניינו המחקרי בשאלות של מוסר, זיכרון, פוליטיקה ומלחמה בהיסטוריה של היישוב ושל מדינת ישראל. הוא עוסק גם בתקופת המנדט בפרספקטיבה של הקשר הציוני-בריטי, ואף עומד בראש הפורום הישראלי של חוקרי המנדט. מספריו: "תהיה מלחמה בקיץ, על הדרך למלחמת סיני, 1956" (1997); "ציון בציונות, התנועה הציונית, ישראל וירושלים" (2000); "מלחמות לא קורות מעצמן, על זיכרון, כוח ובחירה" (2002); "ימים אחרונים, המנדט, פינוי ומלחמה" (2009); "הנציב האחרון, הגנרל סר אלן גורדון קאנינגהם" (2011); "עצמאות ונכבה, עם עאדל מאנע, שני נרטיבים של 1948" (2011); (2013) "Palestine Between Politics and Terror, 1945-1947"; הוא כתב יחד עם פרופ' יהודה ריינהרץ את הביוגרפיה של חיים וייצמן בשנים 1952-1922 (הספר יראה אור השנה, 2019). בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית מוטי מרצה בתחום החברה הישראלית כלימודי הקשר למנהיגות חינוכית, ואחראי על הפיתוח הפדגוגי של תחום זה, יחד עם ד"ר דניאל מרום.


סגל אורח, מנחים ויועצים

פרופ' אמיר גולדשטיין

חבר סגל אורח

אמיר הוא חבר סגל אורח, מרצה בתוכניות ומעורב בבניית התפישה הפדגוגית. אמיר הוא היסטוריון ומחנך. הוא גדל בקרית שמונה, עבד בבית הספר התיכון דנציגר (שבו למד) וניהל את בית הספר עד 2012. בעשור האחרון הוא מרצה במכללה האקדמית תל-חי וכיהן כראש חוג וכדקן הסטודנטים. אמיר חוקר את תולדות הציונות וארץ ישראל בעת החדשה ואת הזיכרון הקולקטיבי הישראלי, ומתמחה בחקר הימין הציוני מימי זאב ז'בוטינסקי ועד ימי מנחם בגין. בשנים האחרונות הוא חוקר את ההיסטוריה של קרית שמונה ומוביל תהליכים קהילתיים של גיבוש הנרטיב ההיסטורי המקומי. בין פרסומיו: "גבורה והדרה: עולי הגרדום והזיכרון הישראלי", הוצאת יד בן צבי ומכון ז'בוטינסקי; "דרך רבת פנים: ציונותו של ז'בוטינסקי לנוכח האנטישמיות"', הוצאת אוניברסיטת בן-גוריון ומכון ז'בוטינסקי; "תל-חי, 2020-1920: בין היסטוריה לזיכרון", הוצאת יד בן צבי ואוניברסיטת תל-אביב (עריכה משותפת עם פרופ' יעל זרובבל).


עו"ד עלי חיידר

חבר סגל אורח

עלי הוא חבר סגל אורח ואחראי על הובלת פורום מדעי הרוח ועל נושאי פיתוח והוראה. במשך עשור שימש כמנכ"ל שותף של עמותת "סיכוי" – העמותה לקידום השוויון בין האזרחים הערבים לאזרחים היהודים בישראל. לפני כן עבד כעו"ד בכמה ארגונים לזכויות אדם ואזרח, והוא חבר פעיל וחבר מייסד בשורה של ארגוני חברה אזרחית: המועצה הפדגוגית הערבית, מרכז עדאלה, מרכז אעלאם, המרכז לצדק חברתי במכון ואן ליר ועוד. עלי הוא בוגר בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית (מחזור כ"ב). עם סיום לימודיו בבית הספר הצטרף לאגודה לקידום החינוך ירושלים, שם שימש בתפקיד בכיר וניהל יוזמות ופרויקטים חדשים. בין השאר ייסד והקים את כפר הנוער הערבי הראשון – סינדיאנה. לעלי תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה. עלי הוא תושב עיבלין.


רויטל יהלום חכמוב

מנחה

רויטל יהלום חכמוב היא בוגרת מחזור כ' בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, ובעלת ניסיון של כעשרים שנה בהובלת תהליכי שינוי באגפי חינוך ובחדשנות חינוכית, תרבותית וחברתית. בעברה כיהנה כמנהלת הפיתוח הפדגוגי של ״המכון הדמוקרטי לחינוך וחברה״, והובילה את תחום הקמת בתי ספר חדשניים. כמו כן הקימה וניהלה את תוכנית "חלוץ חינוכי בצפון", אשר במרכזה מנהיגות חינוכית וחדשנות פדגוגית בפריפריה החברתית והגאוגרפית. רויטל ניהלה תהליכי שינוי יישוביים ומערכתיים, ובנתה והובילה תוכניות הכשרה לפיתוח מנהיגות מנהלים. בתור מרצה, רויטל לימדה יזמות חינוכית וחברתית ב"חממה ליזמות חינוכית" בסמינר הקיבוצים, והיא חברה במטה ההובלה הארצי של תוכנית רג״ב: תוכנית המצטיינים של משרד החינוך, הפועלת בכל המכללות בארץ. לרויטל תואר שני בספרות ותרבות עברית מאוניברסיטת תל אביב, והיא בוגרת התוכנית להכשרת מנהלים של אוניברסיטת תל אביב. כיום רויטל מנהלת את המרכז לספרות ילדים ע״ש מרים רות, המוביל אג׳נדה חברתית ותרבותית בפריפריה ובצפון.


פרופ' רות מרגלית

חברת סגל אורח

רותי היא ראשת אשכול מעורבות קהילה-אקדמיה במחלקה להוראה וחינוך רפואי בפקולטה לרפואה ע"ש רות וברוך רפפורט בטכניון. היא למדה רפואה בירושלים, המשיכה להתמחות בילדים בהדסה וסיימה התמחות ברפואת המשפחה. את ההתמחות בבריאות הציבור עשתה בג׳ונס הופקינס שבבולטימור. בשנים 2015-2013 הייתה אשת סגל באוניברסיטת נברסקה, אומהה, כפרופ׳ חבר בפקולטות לרפואה ובריאות הציבור, שם גם הקימה אקדמיה למעורבות סטודנטים ממקצועות הבריאות בקהילה, והייתה מעורבת בפרויקטים של בריאות גלובלית בהודו ובאפריקה. משנת 2015 הייתה מנהלת המחקר ופיתוח פרויקטים מיוחדים במסר (המרכז הארצי לסימולציה) והקימה את תוכנית ״לשנות עולם״ בפקולטה לרפואה בתל אביב. ב-2017 הצטרפה לטכניון. לאורך השנים רותי מעורבת בחינוך רפואי עם גישה המדגישה מעורבות קהילה/אקדמיה.


צוות בכיר

ד"ר יואב קני

חבר צוות בכיר

יואב הוא חבר צוות בכיר, אחראי לליווי אקדמי של התוכנית החברתית ומרצה למדעי הרוח בכלל התוכניות. יואב הוא מרצה, עורך, חוקר ומתרגם. הוא מתמקד בתאוריה פוליטית, במחשבה ביקורתית, באתיקה, בפילוסופיה אירופית עכשווית ובבירור הפילוסופי של היחסים בין האדם לבין בעלי חיים לא-אנושיים. יואב שימש כעורך הראשי של "מפתח – כתב-עת לקסיקלי למחשבה פוליטית", הרואה אור במסגרת פעילות מרכז מינרבה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב, והיה ממקימיו. ליואב תואר ראשון בפילוסופיה ובתוכנית ״אמירים״ במדעי הרוח מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני ושלישי בפילוסופיה מאוניברסיטת תל אביב. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בשאלת היחס בין המחשבה הפוליטית והמחשבה על החייתי בהגות הפילוסופית של אריסטו, של מרטין היידגר ושל ז׳אק דרידה. את השתלמויות הבתר-דוקטורט עשה יואב בחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית (במימון פרס דן דוד), במחלקה לרטוריקה באוניברסיטת ברקלי בקליפורניה (במימון מלגת פולברייט) ובמרכז ספרא לאתיקה באוניברסיטת תל אביב. כמו כן, יואב הוא מלווה רוחני מוסמך (C-SCP) ומלווה אנשים ומשפחות במצבי משבר ואובדן על רקע בריאותי. יואב הוא תושב טבעון.


צוות

קרן לי אביגל

פקידת קבלה

קרן לי אביגל הצטרפה למרכז מנדל למנהיגות בצפון בתור פקידת הקבלה. בעברה שימשה כראש צוות במוקד הטלפוני בחברת פרטנר תקשורת, ובמסגרת תפקידה הנחתה סדנאות הדרכה לעובדים ותיקים וחדשים. לאחר מכן שימשה כמנהלת משרד בחברת רמים טכנולוגיות סביבה. קרן לי פעלה לקידום זכויות ילדים עם אלרגיה מסכנת חיים. במסגרת זו הייתה מעורבת במתן תמיכה להורים ואף השתתפה בדיונים בכנסת לקידום המדיניות בישראל להפיכת מערכת החינוך לנגישה יותר עבור ילדים אלו. אוהבת אמנות, מוזיקה, תאטרון ומחול.


שרון הרשקו שולב

רכזת גיוס ומיון

שרון עסקה במשך שבע שנים בניהול ובבקרת המשאבים בתוכנית היל"ה של קידום נוער, הפועלת במסגרת משרד החינוך ועוסקת בנוער שנשר ממערכת החינוך הפורמלית ובנוער בסיכון. במסגרת תפקידה עסקה בפיתוח, בתמיכה ובהטמעה של נוהלי עבודה, בהדרכת עובדים, בתכנון וחלוקת תקציב, בהטמעת מערכות מחשוב ובמתן תמיכה ליחידות קידום נוער. לשרון תואר ראשון במדעי החברה מהאוניברסיטה הפתוחה, והיא בעלת תעודת הוראה בחינוך מיוחד ממכללת גורדון וסטודנטית לתואר שני במנהל מערכות חינוך באוניברסיטה הפתוחה.


סאמיה זובידאת

אם בית

סאמיה זובידאת הצטרפה לצוות מרכז מנדל למנהיגות בצפון בתור אם בית ואחראית אחזקה וניקיון. לסאמיה ניסיון בניהול משק בית ובעבר הייתה אחראית הזמנות במפעל תכשיטים.


לירז מענית

רכזת, תוכנית מנדל למנהיגות בשירות הציבורי

בעבר הייתה לירז עוזרת הוראה ומחקר באוניברסיטת חיפה בקורסים שונים: מבוא לשיטות מחקר, מבוא למנהל ציבורי ומערכת פוליטית ישראלית. כמו כן ניהלה פרויקטים בעמותת ה"חברה הישראלית לכימיה", ששמה לה למטרה לקדם את לימודי הכימיה בבתי הספר ובאוניברסיטאות. העבודה כללה ארגון וניהול כנסים עם משלחות של מדענים מאוניברסיטאות ברחבי העולם. בתפקידה האחרון הייתה רכזת מנהלית בטכניון. ללירז תואר ראשון במדעי המדינה וספרות השוואתית, ותואר שני במנהל ציבורי במסלול מחקרי מאוניברסיטת חיפה, התזה שלה עסקה ברשויות מקומיות במשבר.


אפרת נסימוב שרשבסקי

חברת צוות

אפרת היא חברת צוות, אחראית על פיתוח תוכן, הוראת תחום "מנהיגות בחברה מגוונת" בתוכנית החברתית ועל הכשרת צוות, ומרצה בתוכניות השונות בנושא כישורי הכתיבה. אפרת היא בוגרת בית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה, עורכת תסריטים וכותבת שירה (תסריט הגמר שכתבה זכה בפרס יוהנה פרנר לדרמת טלוויזיה). ספר השירה הראשון של אפרת עתיד לראות אור בהוצאת "הליקון". בשלוש השנים האחרונות הובילה אפרת תהליכי פיתוח כמנהלת תוכן בארגון מרכז מעשה. לפני כן הייתה מנהלת תוכניות בבית עגנון בירושלים ופעלה לפיתוח בית עגנון למרכז ספרותי שוקק חיים. אפרת הנחתה בבתי מדרש של "ממזרח שמש" והייתה חלק מצוות פיתוח התוכן, זאת לאחר שחזרה משליחות ארוכה באוזבקיסטן. נוסף על עבודתה במרכז מנדל למנהיגות בצפון, אפרת עובדת במחלקת המו"פ בקרן רש"י – שם היא מובילה את תחום ניהול הידע ופיתוח תוכן למיזמים בהקמה.


רינת פיליפ

רכזת, תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון

רינת עוסקת זה כ-20 שנה בתחומי החינוך הבלתי פורמלי: כבוגרת שנת שירות וגרעין נח"ל חזרה לעבוד בחוגי סיירות ע"ש אורי מימון – תנועת הנוער שבה גדלה ובה עסקה בחינוך בני נוער ובהובלת בני שנת שירות. אחר כך עבדה בתחומי החינוך, הארגון והריכוז בעמותת לטם – העוסקת בהנגשת חיק הטבע לבעלי צרכים מיוחדים, במרכז לנוער שוחר מדע במכללת בראודה ובעמותת "מחשבה טובה" – בהובלת פרויקט אוריינות דיגיטלית. לאורך שנים היא מתנדבת בתחומים שונים בקהילת יישוב מגוריה, בעיקר בתחום התרבות. לרינת תואר ראשון בביולוגיה מהטכניון ותואר שני בניהול משאבי טבע וסביבה מאוניברסיטת חיפה.


דנה קליינמן

מנהלת אדמיניסטרטיבית

דנה קליינמן בעלת תואר ראשון במדעי החברה מהאוניברסיטה הפתוחה. לדנה ניסיון עשיר בתחום האדמיניסטרציה הבכירה. בעשור האחרון - עד להצטרפותה למרכז מנדל למנהיגות בצפון - שימשה כמנהלת אדמיניסטרטיבית במרפאת מומחים "מוריה" בחיפה, וכעוזרת אישית למנכ"ל המרפאה. במסגרת תפקידיה השונים היתה אחראית על גיוסים, השמות עובדים וניהול אדמיניסטרטיבי של צוותים. בנוסף, עסקה רבות בהפקת אירועים שונים ומגוונים, הפקת עלון רפואי מקצועי, ארגון ותיאום קורסים ומפגשים הן חברתיים והן לימודיים. בשירותה הצבאי שירתה דנה כקצינת קישור במערך השלישות וכראש לשכת מפקד אוגדה.


נדב רובינשטיין

עוזר מקצועי

בעל תואר ראשון בפילוסופיה מאוניברסיטת חיפה, ובשלבי הסיום של לימודי התואר השני בתוכנית לפילוסופיה של המדע והרציונליות, גם כן באוניברסיטת חיפה. בעבר שימש נדב כמורה למקצועות המתמטיקה והאנגלית בבתי ספר תיכוניים ובחט"ב, והוא בעל ניסיון רב בארגון ובהפקת אירועים.