סגל, צוות וסגל אורח

מנהלים

מיקי נבו

מנהל מרכז מנדל למנהיגות בצפון

מיקי נבו, איש חינוך ויזם חברתי, מנהל את מרכז מנדל למנהיגות בצפון מאוגוסט 2020. לפני כן היה מנהל תוכנית מנדל למנהיגות נוער במכון מנדל למנהיגות במשך חמש שנים. מיקי הוא בעל ניסיון עשיר של כעשרים וחמש שנות יזמות וניהול בשדה החינוך והחברה. הוא ניהל את בית הספר העל-יסודי משגב , הקים וניהל את פעילות החינוך של ארגון IVN ביישובי הפריפריה החברתית בצפון הארץ, הקים וניהל את מרכז מעשה, הפועל לקידום מוֹבּיליוּת חברתית-כלכלית באמצעות מסגרות התנדבות לצעירים מן הפריפריה החברתית בישראל, כיהן כסמנכ"ל בכיר למחקר ופיתוח בקרן רש"י והקים וניהל את ארגון "לחיות יחד". על פעילות מרכז מעשה זכה מיקי בפרס כנס שדרות, בפרס יושב ראש הכנסת לאיכות חיים ובתואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב. השכלתו האקדמית של מיקי כוללת תואר ראשון במדעי המחשב ותואר שני בנוירוביולוגיה – שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מיקי הוא בוגר מחזור ד' של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.


דפי בירן זינגר

חברת סגל אורח ומנהלת תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון

דפי היא חברת סגל אורח והמנהלת של התוכנית האזורית במרכז מנדל למנהיגות בצפון. דפי ייסדה וניהלה את ארגון שותפויות אדמונד דה רוטשילד – ארגון העוסק בפיתוח מנהיגות צעירים לקידום שוויון הזדמנויות, צמצום פערים וטוב משותף באמצעות מתן כלים, התנסות ועשייה. כמו כן ניהלה את ארגון שגרירי רוטשילד – תוכנית מנהיגות לצעירים נבחרים מהפריפריה. במשך שנים עסקה בניהול במכון ברנקו וייס במגוון תוכניות, כולל תכנון וניהול ארגוני-פדגוגי של כלל התוכניות לתלמידים ולמורים. בעבר עבדה כמורה להוראת עברית באולפנים. לדפי תואר ראשון ושני בניהול בחינוך מאוניברסיטת חיפה, והיא בעלת הסמכה בתחום האימון האישי מהטכניון.


ספא גארב

חברת סגל ומנהלת תוכנית מנדל למנהיגות חברתית

ספא היא חברת סגל והמנהלת של התוכנית החברתית במרכז מנדל למנהיגות בצפון. היא בעלת ניסיון של יותר מעשרים שנה בייעוץ ארגוני, הנחיית קבוצות מומחים-משפיעים בתחומים שונים, וניהול יוזמות ותהליכים להרחבת שוויון הזדמנויות בתעסוקה בתוך ארגונים וברמה הארצית. בעבר שימשה כראש תחום תעסוקה בג'וינט ישראל והובילה הקמה ופיתוח של שירותים חברתיים ליציאה ממעגל העוני באמצעות שילוב וקידום בתעסוקה. לספא תואר ראשון במתמטיקה ויחסים בינלאומיים מאוניברסיטת חיפה ותואר שני במדיניות ציבורית מאוניברסיטת תל אביב.


נגה גיל בשיא

חברת סגל אורח ומנהלת תוכנית מנדל למנהיגות בשירות הציבורי

נגה היא חברת סגל אורח והמנהלת של התוכנית למנהיגות בשירות הציבורי במרכז מנדל למנהיגות בצפון. בעשור האחרון שימשה כמנהלת אגף חינוך וקהילה במועצה האזורית עמק המעיינות. במסגרת תפקידה הקימה את האגף (הכולל את מחלקות החינוך, הרווחה, המתנ"ס והתחבורה), בנתה אסטרטגיה לחינוך לעשור הקרוב, ועסקה ביישומה תוך שיתוף מגזרים שונים בפעילות לקידום החינוך והקהילה. במסגרת פעילות זו נוצרו שפה אזורית חדשה, יוזמות חינוכיות וקהילתיות רבות, חדשנות חינוכית מגוונת ושיתופי פעולה מיוחדים באזור, בין בתי הספר, ועם ארגונים ומוסדות אזוריים. לפני כן הייתה נגה מנהלת עמיתה בבית הספר העל-יסודי שק”ד בשדה אליהו, וכן סגנית מנהל, רכזת פדגוגית ומחנכת. במגזר החברתי נגה פעילה בתהליכי פמיניזם דתי, ובעברה הייתה פעילה חברתית במסגרת פרויקט של”פ (שמיניסטים לעיירות פיתוח). לנגה תואר ראשון בתלמוד ותואר שני בהיסטוריה של עם ישראל, והיא בוגרת קורס להכשרת מנהלי בתי ספר ותוכנית עמיתי מעוז.


סגל

ד"ר ליאור אלפרוביץ

חבר סגל

ד"ר ליאור אלפרוביץ הוא מרצה להיסטוריה של אירופה ושל העם היהודי במאה העשרים המתמחה בתולדות השואה והנצחתה בישראל וכן באופני הביטוי החזותי של השואה, בהגות יהודית בשואה ולאחריה ובפסיקה הלכתית ושמירת מצוות בשואה. את עיקר השכלתו האקדמית רכש באוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים להיסטוריה, היסטוריה של עם ישראל, מחשבת ישראל ויחסים בינלאומיים. הוא מחזיק בשני תוארי "מוסמך" – האחד מן החוג להיסטוריה והשני מן החוג למחשבת ישראל. את עבודת הדוקטור חיבר במסגרת לימודיו בחוג להיסטוריה, ועיקרה יחסי ישראל והרפובליקה הפדרלית הגרמנית והשפעתם על עיצוב הנצחת השואה בישראל בשני העשורים הראשונים לקיום המדינה. את השלמת הפוסט-דוקטורט עשה במרכז סטרוכליץ לחקר השואה באוניברסיטת חיפה. כיום הוא משמש כראש המרכז לחקר הביטוי החזותי של השואה בבצלאל, אקדמיה לאמנות ועיצוב. כמו כן הוא חוקר בתוכנית עמיתי שפיגל במכון פינקלר לחקר השואה באוניברסיטת בר אילן, ומלמד במחלקה לתרבות חזותית וחומרית בבצלאל ובמחלקה ללימודים רב תחומיים במכון הטכנולוגי חולון (HIT). ליאור הוא בוגר תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות בקהילה החרדית ומלמד בה כיום.


פרופ' מוטי גולני

חבר סגל

פרופ' מוטי גולני הוא פרופסור מן המניין, היסטוריון וראש המכון לחקר הציונות וישראל ע"ש וייצמן באוניברסיטת תל אביב. עיקר עניינו המחקרי בשאלות של מוסר, זיכרון, פוליטיקה ומלחמה בהיסטוריה של היישוב ושל מדינת ישראל. הוא עוסק גם בתקופת המנדט בפרספקטיבה של הקשר הציוני-בריטי, ואף עומד בראש הפורום הישראלי של חוקרי המנדט. מספריו: "תהיה מלחמה בקיץ, על הדרך למלחמת סיני, 1956" (1997); "ציון בציונות, התנועה הציונית, ישראל וירושלים" (2000); "מלחמות לא קורות מעצמן, על זיכרון, כוח ובחירה" (2002); "ימים אחרונים, המנדט, פינוי ומלחמה" (2009); "הנציב האחרון, הגנרל סר אלן גורדון קאנינגהם" (2011); "עצמאות ונכבה, עם עאדל מאנע, שני נרטיבים של 1948" (2011); (2013) "Palestine Between Politics and Terror, 1945-1947"; הוא כתב יחד עם פרופ' יהודה ריינהרץ את הביוגרפיה של חיים וייצמן בשנים 1952-1922 (הספר יראה אור השנה, 2019). בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית מוטי מרצה בתחום החברה הישראלית כלימודי הקשר למנהיגות חינוכית, ואחראי על הפיתוח הפדגוגי של תחום זה, יחד עם ד"ר דניאל מרום.


סגל אורח, מנחים ויועצים

רויטל יהלום חכמוב

מנחה

רויטל יהלום חכמוב היא בוגרת מחזור כ' בבית ספר מנדל למנהיגות חינוכית, ובעלת ניסיון של כעשרים שנה בהובלת תהליכי שינוי באגפי חינוך ובחדשנות חינוכית, תרבותית וחברתית. בעברה כיהנה כמנהלת הפיתוח הפדגוגי של ״המכון הדמוקרטי לחינוך וחברה״, והובילה את תחום הקמת בתי ספר חדשניים. כמו כן הקימה וניהלה את תוכנית "חלוץ חינוכי בצפון", אשר במרכזה מנהיגות חינוכית וחדשנות פדגוגית בפריפריה החברתית והגאוגרפית. רויטל ניהלה תהליכי שינוי יישוביים ומערכתיים, ובנתה והובילה תוכניות הכשרה לפיתוח מנהיגות מנהלים. בתור מרצה, רויטל לימדה יזמות חינוכית וחברתית ב"חממה ליזמות חינוכית" בסמינר הקיבוצים, והיא חברה במטה ההובלה הארצי של תוכנית רג״ב: תוכנית המצטיינים של משרד החינוך, הפועלת בכל המכללות בארץ. לרויטל תואר שני בספרות ותרבות עברית מאוניברסיטת תל אביב, והיא בוגרת התוכנית להכשרת מנהלים של אוניברסיטת תל אביב. כיום רויטל מנהלת את המרכז לספרות ילדים ע״ש מרים רות, המוביל אג׳נדה חברתית ותרבותית בפריפריה ובצפון.


פרופ' רות מרגלית

חברת סגל אורח

רותי היא ראשת אשכול מעורבות קהילה-אקדמיה במחלקה להוראה וחינוך רפואי בפקולטה לרפואה ע"ש רות וברוך רפפורט בטכניון. היא למדה רפואה בירושלים, המשיכה להתמחות בילדים בהדסה וסיימה התמחות ברפואת המשפחה. את ההתמחות בבריאות הציבור עשתה בג׳ונס הופקינס שבבולטימור. בשנים 2015-2013 הייתה אשת סגל באוניברסיטת נברסקה, אומהה, כפרופ׳ חבר בפקולטות לרפואה ובריאות הציבור, שם גם הקימה אקדמיה למעורבות סטודנטים ממקצועות הבריאות בקהילה, והייתה מעורבת בפרויקטים של בריאות גלובלית בהודו ובאפריקה. משנת 2015 הייתה מנהלת המחקר ופיתוח פרויקטים מיוחדים במסר (המרכז הארצי לסימולציה) והקימה את תוכנית ״לשנות עולם״ בפקולטה לרפואה בתל אביב. ב-2017 הצטרפה לטכניון. לאורך השנים רותי מעורבת בחינוך רפואי עם גישה המדגישה מעורבות קהילה/אקדמיה.


צוות

קרן לי אביגל

פקידת קבלה

קרן לי אביגל הצטרפה למרכז מנדל למנהיגות בצפון בתור פקידת הקבלה. בעברה שימשה כראש צוות במוקד הטלפוני בחברת פרטנר תקשורת, ובמסגרת תפקידה הנחתה סדנאות הדרכה לעובדים ותיקים וחדשים. לאחר מכן שימשה כמנהלת משרד בחברת רמים טכנולוגיות סביבה. קרן לי פעלה לקידום זכויות ילדים עם אלרגיה מסכנת חיים. במסגרת זו הייתה מעורבת במתן תמיכה להורים ואף השתתפה בדיונים בכנסת לקידום המדיניות בישראל להפיכת מערכת החינוך לנגישה יותר עבור ילדים אלו. אוהבת אמנות, מוזיקה, תאטרון ומחול.


שרון הרשקו שולב

רכזת גיוס ומיון

שרון עסקה במשך שבע שנים בניהול ובבקרת המשאבים בתוכנית היל"ה של קידום נוער, הפועלת במסגרת משרד החינוך ועוסקת בנוער שנשר ממערכת החינוך הפורמלית ובנוער בסיכון. במסגרת תפקידה עסקה בפיתוח, בתמיכה ובהטמעה של נוהלי עבודה, בהדרכת עובדים, בתכנון וחלוקת תקציב, בהטמעת מערכות מחשוב ובמתן תמיכה ליחידות קידום נוער. לשרון תואר ראשון במדעי החברה מהאוניברסיטה הפתוחה, והיא בעלת תעודת הוראה בחינוך מיוחד ממכללת גורדון וסטודנטית לתואר שני במנהל מערכות חינוך באוניברסיטה הפתוחה.


סאמיה זובידאת

אם בית

סאמיה זובידאת הצטרפה לצוות מרכז מנדל למנהיגות בצפון בתור אם בית ואחראית אחזקה וניקיון. לסאמיה ניסיון בניהול משק בית ובעבר הייתה אחראית הזמנות במפעל תכשיטים.


לירז מענית

רכזת, תוכנית מנדל למנהיגות בשירות הציבורי

בעבר הייתה לירז עוזרת הוראה ומחקר באוניברסיטת חיפה בקורסים שונים: מבוא לשיטות מחקר, מבוא למנהל ציבורי ומערכת פוליטית ישראלית. כמו כן ניהלה פרויקטים בעמותת ה"חברה הישראלית לכימיה", ששמה לה למטרה לקדם את לימודי הכימיה בבתי הספר ובאוניברסיטאות. העבודה כללה ארגון וניהול כנסים עם משלחות של מדענים מאוניברסיטאות ברחבי העולם. בתפקידה האחרון הייתה רכזת מנהלית בטכניון. ללירז תואר ראשון במדעי המדינה וספרות השוואתית, ותואר שני במנהל ציבורי במסלול מחקרי מאוניברסיטת חיפה, התזה שלה עסקה ברשויות מקומיות במשבר.


רינת פיליפ

רכזת, תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון

רינת עוסקת זה כ-20 שנה בתחומי החינוך הבלתי פורמלי: כבוגרת שנת שירות וגרעין נח"ל חזרה לעבוד בחוגי סיירות ע"ש אורי מימון – תנועת הנוער שבה גדלה ובה עסקה בחינוך בני נוער ובהובלת בני שנת שירות. אחר כך עבדה בתחומי החינוך, הארגון והריכוז בעמותת לטם – העוסקת בהנגשת חיק הטבע לבעלי צרכים מיוחדים, במרכז לנוער שוחר מדע במכללת בראודה ובעמותת "מחשבה טובה" – בהובלת פרויקט אוריינות דיגיטלית. לאורך שנים היא מתנדבת בתחומים שונים בקהילת יישוב מגוריה, בעיקר בתחום התרבות. לרינת תואר ראשון בביולוגיה מהטכניון ותואר שני בניהול משאבי טבע וסביבה מאוניברסיטת חיפה.


דנה קליינמן

מנהלת אדמיניסטרטיבית

דנה קליינמן בעלת תואר ראשון במדעי החברה מהאוניברסיטה הפתוחה. לדנה ניסיון עשיר בתחום האדמיניסטרציה הבכירה. בעשור האחרון - עד להצטרפותה למרכז מנדל למנהיגות בצפון - שימשה כמנהלת אדמיניסטרטיבית במרפאת מומחים "מוריה" בחיפה, וכעוזרת אישית למנכ"ל המרפאה. במסגרת תפקידיה השונים היתה אחראית על גיוסים, השמות עובדים וניהול אדמיניסטרטיבי של צוותים. בנוסף, עסקה רבות בהפקת אירועים שונים ומגוונים, הפקת עלון רפואי מקצועי, ארגון ותיאום קורסים ומפגשים הן חברתיים והן לימודיים. בשירותה הצבאי שירתה דנה כקצינת קישור במערך השלישות וכראש לשכת מפקד אוגדה.


סיגל קנר

רכזת, תוכנית מנדל למנהיגות חברתית בצפון

עסקה בניהול אדמיניסטרטיבי בחברות הזנק, ובהן הובילה תהליכים ארגוניים. כמו כן עסקה בתחום החינוך והנחיית הורים כעוזרת האישית של פרופ' עמוס רולידר. במסגרת תפקידה הייתה אחראית על הניהול הקליני והאדמיניסטרטיבי של המרכז להנחיית הורים וכן על הנחיית צוות מנחים מקצועי. שירתה בשגרירות ישראל למוסדות האו"ם בג'נבה וניהלה את לשכת השגריר ואת הקשר למוסדות האו"ם. פעילה חברתית למען זכויות בעלי חיים, וקונדיטורית המתמחה באפייה ובבישול בריא.


נדב רובינשטיין

עוזר מקצועי

בעל תואר ראשון בפילוסופיה מאוניברסיטת חיפה, ובשלבי הסיום של לימודי התואר השני בתוכנית לפילוסופיה של המדע והרציונליות, גם כן באוניברסיטת חיפה. בעבר שימש נדב כמורה למקצועות המתמטיקה והאנגלית בבתי ספר תיכוניים ובחט"ב, והוא בעל ניסיון רב בארגון ובהפקת אירועים.