תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון

 

תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון​

מטרתה של תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון להכשיר קבוצה של מנהיגים בעלי חזון, היוזמים ומובילים שינוי, והמבקשים לתרום מכישרונם וממרצם לקידום חברה טובה וראויה יותר באזור הצפון, כל אחד מהם במעגלי הפעולה וההשפעה שיבחר.

תוכנית הלימודים נפרסת על פני כ-40 ימי לימוד בשנה, במתכונת של יום לימודים מלא אחד בשבוע, לצד מספר סדנאות לימוד מרוכזות בנות יומיים. הלימודים מתקיימים במרכז מנדל למנהיגות בצפון, השוכן במכללת אורנים.


תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון פועלת מתוך אמונה ולפיה "הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא קַרְקַע אֶרֶץ קְטַנָּה". ערכיו של האדם נעוצים בתרבותו, בנוף הנשקף אליו מביתו, במסורות שהקנו לו אבותיו ובשבילים שהוא סולל באבק רגליו. לפיכך, תהליך הלימודים מבוסס על שלושה יסודות מרכזיים: לימודי רוח המבקשים להעשיר את יכולת קריאת המציאות באמצעות חשיפה לרעיונות ולתהליכים; לימודי חברה הבוחנים את האופנים שבהם פועלת המדינה המודרנית; ולימודי מנהיגות.

התוכנית מתרכזת באזור הצפוני של המדינה, שהוא מקרה מיוחד של מציאות רבת-גוונים – אזור המאכלס בתוכו פרטים וקהילות הבאים מדתות, מארצות מוצא, מלשונות, ממקומות יישוב ומתרבויות שונות. מתוך היכרות עם כל אלו, מבקשת תוכנית מנדל למנהיגות אזורית למנף הצמחת כוחות מקומיים אשר יובילו לשינוי ולשיפור המציאות.

עמיתי התוכנית הם א/נשים בעלי חזון, היוזמים ומובילים שינוי ומבקשים לתרום מכישרונם וממרצם לקידום חברה טובה וראויה יותר באזור הצפון. אלו אנשים בוגרים החיים ופועלים בצפון ויש להם ניסיון בהובלה, ביוזמה חברתית ובעשייה חברתית, וכן רצון עז לפעול ולעשות למען החברה בצפון ולהיטיב עמה, תשוקה להשפיע, אומץ לפעול ופוטנציאל להרחיב את מוטת ההשפעה שלהם.


 

שילוב של לימוד עיוני עם התמודדות מעשית

תוכני הלימוד מבטאים את תפישתנו, ולפיה מנהיגות מתפתחת על-ידי מעורבות פעילה באתגרי השטח, המלווה בבירור ערכי, בלימוד עיוני ובהתבוננות עצמית. מתוך כך, תהליך הלמידה בתוכניות השונות משלב לימודי רוח; לימודי מדיניות וחברה (תוך כדי התנסות באתגרי הצפון); ולימודי מנהיגות, ניהול ויישום.

פרקי הלימוד העיוני כוללים:

  • לימודי רוח – היסטוריה, פילוסופיה,  תרבות ודת כרוח
  • מדיניות – עיצוב מדיניות ויישומה; כתיבת נייר מדיניות ותזכירי פעולה
  • ממשל ופוליטיקה – מנגנוני הממשל הדמוקרטי ותפקידי השלטון המקומי
  • החברה בישראל – היכרות עם מגוון הקהילות, ההזדמנויות והאתגרים העיקריים הניצבים בפנינו

פרקי הלימוד המעשי כוללים:

  • מנהיגות
  • מגוון משימות אישיות וקבוצתיות 
  • פרויקט אישי

כמו כן מתקיימים סיורים לימודיים, המספקים למשתתפים הזדמנות להכיר מקרוב מוסדות וארגונים, יזמים ומיזמים חברתיים שיכולים להעניק השראה ולשפוך אור על הנדרש ממנהיגות חברתית.

הדרכה וייעוץ​

לאורך התוכנית עומדים לרשות העמיתים מנחים ויועצים מקצועיים הבקיאים בהיבטים שונים של הובלת יוזמות חברתיות ובליווי תהליכים.​​

העמיתים

​בתוכנית משתתפים נשים וגברים, תושבות ותושבי הצפון, מכל גוני החברה בישראל. העמיתים באים מרקע מגוון, פועלים בעיקר במגזר החברתי והציבורי ומשלבים את התוכנית בתוך חיי העבודה.
למחזור השביעי של התוכנית התקבלו 20 עמיתים.

מתכונת התוכנית

תוכנית הלימודים נפרסת על פני כ-40 ימי לימוד בשנה. הלימודים מתקיימים במתכונת של יום לימודים מרוכז אחד בשבוע (בימי רביעי), לצד כמה סדנאות מרוכזות וסיורים לימודיים בני יומיים. הלימודים מתקיימים במרכז מנדל למנהיגות בצפון, השוכן במכללת אורנים.

ההרשמה למחזור ח', שנת הלימודים תשפ"ד-תשפ"ה (2024-2023), תיפתח ב-16 בינואר 2023.


בשאלות הנוגעות לתהליך המיון יש לפנות לאחראית תהליך המיון, שרון הרשקו שולב בדוא"ל Miyun-MCN@mandel.org.il או להשאיר הודעה קולית בטלפון 04-643-7799/79.


 

 

הכירו את העמיתים

תמר בודק-מלה

תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון: מחזור ו' >>

עולא מוהנא

תוכנית מנדל למנהיגות אזורית בצפון: מחזור ו' >>

 

הכירו את הבוגרים


אודות קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל -ישראל


קרן מנדל חרטה על דגלה את השאיפה לתרום לשגשוגה של חברה ישראלית צודקת, סובלנית ומיטיבה ולשפר את איכות החיים של תושבי המדינה. מתוך אמונה שמנהיגות יוצאת דופן היא המפתח לשגשוגם של מוסדות, חברות ומדינות, הקרן עוסקת זה כארבעים שנה בהכשרה למנהיגות חינוכית וחברתית. קראו עוד >>