אודות מרכז מנדל למנהיגות בצפון

מרכז מנדל למנהיגות בצפון הוקם בשנת 2013 על-ידי קרן מנדל-ישראל במטרה לתרום לפיתוח ולשגשוג של אזור הצפון באמצעות השקעה "באנשים שיש בהם הרוח, הכוח והשאיפה לשנות את העולם".​

התוכניות במרכז מנדל למנהיגות בצפון מקבלות את השראתן ממחויבות זו של הקרן ומהאמונה של קברניטיה, ולפיה מנהיגות יוצאת דופן היא המפתח לשגשוגם של מוסדות, חברות ומדינות. ברוח זו, המרכז מבקש לתרום לפיתוח מנהיגות במרחב הצפוני של מדינת ישראל, מתוך מחויבות לעושר התרבותי שבו ולאתגריו הייחודיים. 

מוקד משימתנו הוא חינוך למנהיגות בחברה מגוונת: לתרום לפיתוח ולשגשוג של אזור הצפון באמצעות פיתוח ההון האנושי – השקעה בנשים וגברים מכלל הקהילות באזור, שיש להם הלהט לשנות את המציאות, לצד הנכונות להשקיע בלימוד ובשיפור יכולותיהם.

בתוכניות המרכז משתתפים בעלי תפקידים בכירים בשירות הציבורי, בשלטון המקומי ובמגזר השלישי מאזור הצפון, לצד פעילים חברתיים שיש להם עניין לקדם תפישות ערכיות, רעיונות ומיזמים, מקומיים ואזוריים, ולשתף פעולה למען כלל תושבי הצפון. בוגרי התוכניות ממשיכים להיות מלווים בדרכם על-ידי יחידת בוגרות ובוגרי מנדל. 

כדי להתקבל לתוכניות המרכז נדרשים המועמדים לעבור תהליך מיון בכמה שלבים הבוחן את התאמתם לתוכניות אלו. כאמור, אנו מחפשים מועמדות ומועמדים שיש להם רצון עז ליזום ולפעול לטובת פיתוחה וקידומה של החברה הישראלית בכלל ושל אזור הצפון בפרט. אנו שואפים שהרכב המשתתפים בתוכניותינו ישקף נאמנה את הרכבה המגוון של האוכלוסייה בצפון.

תהליך הלמידה בתוכניות השונות משלב לימודי רוח בדגש על היסטוריה, פילוסופיה ודת כרוח; לימודי מדיניות וחברה (תוך כדי התנסות באתגרי הצפון); ולימודי מנהיגות, ניהול ויישום. לרשות המרכז עומדים מרצים, חוקרים, מנחים ומומחים בולטים במגוון תחומי החשיבה והעשייה, רובם מאזור הצפון, המייצגים גם הם את מגוון הקהילות בו.


 


תוכני הלמידה מבטאים את תפישתנו ולפיה מנהיגות מתפתחת על-ידי מעורבות פעילה באתגרי השטח, והיא מלווה בבירור ערכי, בלימוד עיוני ובהתבוננות עצמית, מתוך כוונה לאפשר לעמיתים לממש את מלוא הפוטנציאל הגלום בהם – להגות, ליצור ולפעול מחוץ לגבולות המוכר והבטוח לטובת חזון חברתי ראוי.

התוכניות הפועלות כיום בצפון הן:

את המרכז הקימה מטעם קרן מנדל-ישראל בשנת 2013 ד"ר דניאל שני, שאף ניהלה אותו עד שנת 2016, ולאחריה ניהל אותו פרופ' דויד דרי (עד 2020). מיקי נבו, המנהל כיום את מרכז מנדל למנהיגות בצפון, החל את תפקידו באוגוסט 2020. מיקי תושב היישוב מנוף שבמועצה האזורית משגב, והוא בעל ניסיון עשיר של כעשרים וחמש שנים ביזמות ובניהול בשדה החינוך והחברה. 

אודות קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל-ישראל

"מפעלנו הפילנתרופי מתאפיין במחויבותנו להשקיע באנשים שיש להם הרוח, הכוח והשאיפה לשנות את העולם" - ג'ק, גוזף ומורטון מנדל

ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל הקימו את קרן מנדל ב-1953 בעיר הולדתם קליבלנד, במדינת אוהיו. פעילות הקרן מבוססת על האמונה שמנהיגים מעולים, המונחים על-ידי רעיונות גדולים, הם המפתח לשיפור פני החברה ואיכות החיים של בני אדם בכל רחבי העולם. 

ייעודה של קרן מנדל לתרום לחיזוקן של חברות צודקות, סובלניות, מיטיבות ודמוקרטיות בארצות הברית ובישראל, ולשפר את איכות חייהם של כל האזרחים בשתי המדינות.

קרן ג'ק, ג'וזף ומור​טון מנדל מתמקדת בתחומים אלו: פיתוח מנהיגות, ניהול מוסדות ללא-כוונת-רווח, מדעי הרוח, החיים היהודיים ומעורבות עירונית.
קראו עוד​ >>​​​​