אודות מרכז מנדל למנהיגות בצפון

מרכז מנדל למנהיגות בצפון הוקם בשנת 2013 על-ידי קרן מנדל-ישראל במטרה לתרום לפיתוח ולשגשוג של אזור הצפון באמצעות השקעה "באנשים שיש בהם הרוח, הכוח והשאיפה לשנות את העולם".​

התוכניות במרכז מנדל למנהיגות בצפון מקבלות את השראתן ממחויבות זו של הקרן ומהאמונה של קברניטי הקרן לפיה, "מנהיגות יוצאת דופן היא המפתח לשגשוגם של מוסדות, חברות ומדינות". 

ברוח זו, גולת הכותרת של שאיפתנו היא חינוך למנהיגות בכל תחומי העשייה. לפי התפישה החינוכית המנחה את הלימודים במרכז, מנהיגים נוצרים על-ידי מעורבות פעילה בעשייה יזמית המלווה בבירור ערכי, בלימוד עיוני ובהתבוננות עצמית. הרציונל העומד בבסיסן של התוכניות שלנו גורס כי חינוך למנהיגות כרוך בחיזוק המחויבות הערכית של העמיתים, ובשכלול היכולת שלהם, לממש את הפוטנציאל הגלום בהם - להגות, ליצור ולפעול מחוץ לגבולות המוכר והבטוח לטובת חזון חברתי ראוי. 

תהליך הלמידה משלב לימוד אקדמי עיוני עם לימוד מתוך התנסות מעשית בשדה. לצד הרצאות פרונטליות, קריאת טקסטים, ניתוח אירועים בכיתה והתמודדות עם מגוון תרגילים קבוצתיים ואינדיבידואליים, המשתתפים לומדים בסדנאות מרוכזות, עורכים סיורי לימוד וחקר ונפגשים עם יזמים ומחוללי שינוי.

בנוסף, הפרויקט האישי, שבמרכזו השאיפה לתרום חשיבה רעננה ועשייה יצירתית לטובת אזור הצפון והחברה בכללותה, הוא מרכיב מרכזי בתפישה החינוכית שלנו. במסגרתו אנו מעודדים את העמיתים לצאת אל העולם ולנסות לשנות אותו. במסגרת זו הם זוכים לליווי והנחייה צמודים המאפשרים להם ללמוד על עצמם ועל הסובב אותם מתוך ניסיון אקטיבי לגבש ולקדם רעיונות ומיזמים במישור המקומי והאזורי.

בתוכניות המרכז משתתפים ממלאי תפקידים בכירים בשירות הציבורי, בשלטון המקומי ובמגזר השלישי, לצד פעילים חברתיים שיש להם עניין לקדם רעיונות ומיזמים חדשניים, מקומיים ואזוריים, לשתף פעולה ולתרום לטוב הציבורי. 

 


כדי להשתתף בתוכנית נדרשים המועמדים לעבור תהליך מיון קפדני. בשורה התחתונה, אנחנו מעוניינים להשקיע באנשים שיש להם רצון עז ליזום ולעשות לטובת הציבור, יחד עם נכונות להשקיע בלימוד ובעשייה לשכלול יכולותיהם.

שאיפתנו לחנך למנהיגות, והעקרונות המנחים את התהליך החינוכי שרירים וקיימים בכל התוכניות הפעילות כיום במרכז, תוך התאמות מתבקשות בהיקפים, בדגשים ובדרכי הלימוד, לאור ההרכב של כל קבוצת לומדים ולמטרות המשנה של כל תוכנית:

לרשות המרכז חוקרים, מנחים ומומחים בולטים במגוון תחומי החשיבה והעשייה. מיקי נבו, איש חינוך ויזם חברתי, מנהל את מרכז מנדל למנהיגות בצפון מאוגוסט 2020. מיקי תושב היישוב מנוף שבמועצה אזורית משגב, והוא בעל ניסיון עשיר של כעשרים וחמש שנות יזמות וניהול בשדה החינוך והחברה.


אודות קרן ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל-ישראל

"מפעלנו הפילנתרופי מתאפיין במחויבותנו להשקיע באנשים שיש להם הרוח, הכוח והשאיפה לשנות את העולם" - ג'ק, גוזף ומורטון מנדל

ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל הקימו את קרן מנדל ב-1953 בעיר הולדתם קליבלנד, במדינת אוהיו. פעילות הקרן מבוססת על האמונה שמנהיגים מעולים, המונחים על-ידי רעיונות גדולים, הם המפתח לשיפור פני החברה ואיכות החיים של בני אדם בכל רחבי העולם. 

ייעודה של קרן מנדל לתרום לחיזוקן של  חברות צודקות, סובלניות, מיטיבות ודמוקרטיות בארצות הברית ובישראל, ולשפר את איכות החיים בשתי המדינות.

קרן ג'ק, ג'וזף ומור​טון מנדל מתמקדת בתחומים אלו: פיתוח מנהיגות, ניהול מוסדות ללא-כוונת-רווח, מדעי הרוח, החיים היהודיים ומעורבות עירונית.
קראו עוד​ >>​​​​